„Magyarország különleges helyzetben van!”– pénteken Budapesten járt az amerikai elnök fia

Donald Trump Jr. Orbán Viktor és apja bizalmon alapuló jó kapcsolatáról beszélt.

A Fidesz–KDNP kormányának egy sor váratlan kihívással kellett megküzdenie, nemzetközi kritikák célkeresztjébe került, de a fő irány nem változott: a családok támogatása, a gyermekvédelem és a migráció elutasítása végig fókuszban maradt.
Almási B. Csaba, Baranya Róbert és Krupincza Mariann írása a Mandiner-hetilapban
Tizenöt évvel ezelőtt kapott kormányzati felhatalmazást a jobboldal. A 2010-es országgyűlési választás április 25-én tartott második fordulója után kiderült, hogy az Orbán Viktor vezette Fidesz–KDNP kétharmados többségbe került a parlamentben. A leváltott szocialisták mindössze 15 százalékot tudtak összekaparni, rajtuk kívül pedig csak a Jobbik és az LMP alakíthatott frakciót a törvényhozásban.
A május 29-én megalakuló kormány hatalmas lendülettel vetette bele magát a munkába: gazdasági akciótervet hirdetett, új médiatörvényt dolgozott ki, visszafizette az IMF-hitelt, és megkezdte az 1989-es ideiglenes alkotmányt felváltó alaptörvény kidolgozását, amelyet a következő évben fogadott el az Országgyűlés.
Tétlenkedésre nem volt idő, hiszen kezelni kellett a hatalmas államadósságot, a munkanélküliséget, az elkeserítő demográfiai folyamatokat, és segítségre szorultak a devizahitel-csapdába került emberek.
Meg kellett küzdeni a nyári árhullámmal, majd októberben a tíz ember halálát okozó ajkai vörösiszap-katasztrófával.
A Fidesz–KDNP hatalomra kerülése gyökeres fordulatot hozott a nemzetpolitikában,
ennek első megnyilvánulása volt a 2004. decemberi népszavazás kudarcára válaszul elfogadott törvény a kettős állampolgárságról. A világban élő magyarság tagjai között köteléket alkotó jogszabályt még a 2004-ben elutasító álláspontot képviselő baloldal többsége is támogatta. A kormány nem állt meg itt, egy évvel később a választójogi törvény módosításával magyarországi szavazati joghoz juttatta a határon túli magyarokat.
A 2010-es önkormányzati megméretésen is tarolt a Fidesz, szavazatarányban a tavaszi eredményeit is felül tudta múlni. Bár a jobboldal már 2006-ban elhódította a megyei jogú városok többségét, 2010 októberében egy kivételével az összes ilyen településen győzelmet aratott. A megyei közgyűlésekben pedig kivétel nélkül megszerezte a mandátumok abszolút többségét. Budapest főpolgármesteri címét Tarlós István kapta meg, és a kerületek is narancsba borultak: a kormányoldal a huszonháromból tizenkilencben győzött.
A jobboldali kormány politikájának egyik sarokköve, a kormányzás első évének szimbolikus állomása volt az új alaptörvény megalkotása, amelyet csaknem egyéves előkészítő munka után 2011 áprilisában fogadott el a parlament. Kövér László házelnök történelmi pillanatnak nevezte a szavazást, amellyel a Ház „lezárta az átmenetiség 1989. október 23-a óta számított több mint két évtizedét, és lezárta az elmúlt hatvanhét évet is”. A kormányoldal előterjesztése nyomán júliusban a parlament megszavazta az új egyházügyi törvényt, amellyel tizennégy egyházat és felekezetet ismert el.
Orbán Viktor kormánya már ekkor szembekerült Brüsszellel, mert az Európai Unió vezetésének szemét csípte az új alkotmány és az ideológiai irányvonal. Erre reagálva szerveződött meg az új alaptörvény hatálybalépését követően, 2012 januárjában az első békemenet, a kormány politikája melletti elköteleződést kinyilvánító tömegdemonstráció. A megmozdulást az eltelt tizenöt évben kilenc követte.
2012 végén a kormány egy máig tartó, a háztartásokat védő döntést hozott a rezsicsökkentés bevezetésével, amely a gyakorlatban a közüzemi szolgáltatások területén a hatósági árra való áttérést jelentette a szabad áras díjszabásról. A családtámogatások is ekkor kerültek fókuszba, elindult az otthonteremtési program, majd a ciklus végén a gyed extra. Szintén az első ciklus intézkedései közé tartozik, hogy a kabinet átvállalta az önkormányzatok adósságát.
A 2014-es parlamenti választás már csak egyfordulós volt, és az Országgyűlés létszáma 386-ról 199-re csökkent. Ezen a voksoláson már a határon túliak is részt vehettek. Az egyesült baloldali ellenzék megszorongatni sem tudta a kormánypártokat, így annak ismét kétharmados többsége lett. Rajtuk kívül ezúttal is csak a Jobbik és az LMP jutott a T. Házba. Az egy hónappal későbbi európai parlamenti választáson a Fidesz–KDNP a huszonegy képviselői helyből tizenkettőt szerzett meg. Orbán Viktor abban az évben mondta el Tusnádfürdőn elhíresült beszédét, amelyben kijelentette: az új állam, amely Magyarországon épül, nem liberális, hanem illiberális.
A ciklusban a kormány folytatta a gyermeket nevelő családok anyagi támogatásának növelését, bevezetve a családok otthonteremtési kedvezményét, később bővítette a családi adóalap-kedvezményt, bevezette a diplomásgyedet.
Időközben az országot is elérte a migrációs válság, a Közel-Keletről és Afrikából illegálisan Európába zúduló bevándorlók kezelhetetlenné váló tömege. 2015 szeptemberében pattanásig feszült a helyzet, migránsok lepték el Budapestet, majd miután a kormány lezárta a déli határt, eszkalálódott a konfliktus: szeptember 16-án Röszkénél a migránsok megostromolták a rendőrök által védett határkerítést.
Az Európai Bizottság által kezdeményezett betelepítési kvótára a kormány népszavazással válaszolt,
amely érvénytelen lett, ám a válaszadók csaknem száz százaléka mondott nemet az uniós javaslatra.
A kontinens nagyvárosai terrortámadások sorát szenvedték el, a migráció pedig uralkodó témává vált a napi politikában. A kormány 2017 őszén nemzeti konzultációt hirdetett, majd ennek eredményeképpen 2018 elején benyújtotta a parlamentnek a Stop Soros néven emlegetett törvénytervezetet, amely a későbbi szigorításokkal együtt büntetőjogi tényállássá emelte az illegális bevándorlás elősegítését és támogatását.
Az alaptörvényben is rögzítették, hogy Magyarországra idegen népesség nem telepíthető be.
A 2018-as választás előtti momentum volt a felsőoktatási törvény lex CEU néven ismert módosítása, amely a külföldi intézmények magyarországi működését szabályozta újra. Ezzel a kormány megint kivívta Brüsszel haragját, az Európai Bizottság megindította sokadik kötelezettségszegési eljárását Magyarország ellen.
A 2018-as választás a Fidesz újabb kétharmados többségét hozta az egymással marakodó ellenzéki pártokkal szemben. A kormány és Brüsszel hadakozása ebben az évben újabb állomásához érkezett a hazánkat súlyosan elmarasztaló Sargentini-jelentés elfogadásával, amelynek eredményképpen az Európai Parlament kezdeményezte Magyarországgal szemben a 7-es cikk szerinti eljárást. Ennek indoka az volt, hogy a testület szerint hazánkban fennáll az uniós értékek súlyos és rendszerszintű sérülésének veszélye. A kormány tiltakozott a jelentésben megfogalmazott állítások ellen, majd az Országgyűlés határozatban utasította el a dokumentumot.
Decemberben kormányellenes megmozdulások kezdődtek, amelyek közvetlen kiváltó oka a munka törvénykönyvének túlórákra vonatkozó módosítása volt. December közepén, a javaslat szavazásán szokatlan jelenetek zajlottak le a parlamentben: az ellenzéki képviselők egy megtervezett akcióval próbálták megakadályozni a törvény elfogadását. A megmozdulások az utcán folytatódtak, s a tiltakozás az MTVA székházában csúcsosodott ki, amikor ellenzéki képviselők a köztévé épületébe bejutva erőszakkal akarták beolvastatni követeléseiket.
A következő évben a kormány a gyermeket nevelők támogatására meghirdette a családvédelmi akciótervet, bevezette a babaváró támogatást, bővítve a csokot, és mentesítette a négygyermekes édesanyákat a személyi jövedelemadó fizetésének terhe alól, ami európai viszonylatban egyedülálló intézkedés volt.
A 2019-es önkormányzati választás országosan a Fidesz győzelmével, a főváros többségében azonban a vereségével végződött.
Az év végén egy új kihívással kellett szembenéznie a világnak. Kínában 2019 decemberében ütötte fel a fejét a covid19, amely globális járványt okozva több millió ember életét oltotta ki, és gyökeresen megváltoztatta a hétköznapokat. Hazánkban az első két esetet 2020. március elején regisztrálták, néhány nappal később a kormány elrendelte a veszélyhelyzetet, különleges jogrendet vezetett be, és felállította az operatív törzset. A koronavírus miatti első elhalálozás március 15-én történt. A társadalomnak példátlan korlátozásokat, karantént, lezárásokat, kötelező maszkviselést kellett betartania, a mindennapokat félelem uralta. A kormány a járványkezelés mellett intézkedéseket hozott a pandémia gazdasági hatásainak enyhítésére, és újratervezte a költségvetést.
Tesztelés, oltás, nyitás
Májusban tömeges tesztelésbe fogtak, decemberben pedig elkezdték oltani az embereket. A járvány két év alatt három hullámban csapott le az országra, 2021 áprilisában indulhatott meg a nyitás, s augusztus 20-ára a kormány minden járvány-
védelmi intézkedést visszavont. A világjárvány alatti intézkedéseket sok politikai vita övezte, az ellenzéki oldalról hol lezárásokat, hol újranyitást követeltek, s az oltások kapcsán is többféle kommunikációval lehetett találkozni.
Az év végére a járvány hatására drasztikusan megemelkedtek a világpiaci energiaárak, a kabinetnek közbe kellett avatkoznia, novemberben üzemanyag-
árstopról döntött, 2022 januárjában pedig korlátozta egyes alapélelmiszerek árát.
Nagy visszhangot váltott ki a 2021 júniusában elfogadott gyermekvédelmi törvénycsomag, amellyel a pedofil bűncselekményeknek igyekeztek gátat szabni. A jogszabályt nemzetközi fronton is heves politikai viták övezték.
Az ország még fel sem ocsúdott a koronavírus-járványból, amikor 2022 februárjában Oroszország megtámadta Ukrajnát, a háború pedig tovább rontotta a gazdasági helyzetet. Az európai politikában is dúlt a harc. A nyugati országok és az amerikai vezetés Moszkva elleni szankciókkal és Ukrajna felfegyverzésével reagált, a magyar kormány azonban nem csatlakozott a kánonhoz.
Orbán Viktor következetesen azt hangsúlyozta, hogy csak a béke hozhat megoldást a válságra.
Magyarország ennek megfelelően – miközben folyamatosan fogadta a menekülteket – sem pénzzel, sem fegyverrel nem támogatta Ukrajnát. A kormányfőt az álláspontjáért külföldön és belföldön is hevesen támadták, Putyin-barátsággal vádolva.
A háború a 2022-es választás egyik kiemelt témája lett. Az ellenzék nagy része egységbe tömörült, előválasztást is rendezett, ám így sem tudta megakadályozni a Fidesz újabb kétharmados győzelmét. A választással együtt tartották a gyermekvédelmi népszavazást, amely ugyan nem érte el az érvényességi küszöböt, a válaszadók elsöprő többsége a kiskorúak védelmét szorgalmazó álláspontra helyezkedett.
2022-ben több fontos gazdasági intézkedés született. Nyáron megszüntették a kisadózó vállalkozások tételes adóját, decemberben pedig kivezették az üzemanyagárstopot.
2023-ban egyebek mellett a közoktatást átalakító státusztörvény keltett éles politikai vitákat, a tanárok és az ellenzék több demonstrációt tartott a jogszabály ellen. 2024 elején kitört a kegyelmi botrány, amelynek következtében távozott posztjáról Novák Katalin köztársasági elnök, a korábbi igazságügyi miniszter Varga Judit pedig lemondott képviselői mandátumáról, visszalépett az EP-lista első helyéről, és távozott a közéletből. Az Országgyűlés február végén Sulyok Tamást választotta meg az államfői posztra.
A botrány Varga Judit exférje, Magyar Péter politikai színpadra lépését hozta magával, ami gyökeresen átrendezte az erőviszonyokat az ellenzéki térfélen. Ez már a júniusi európai parlamenti és önkormányzati választáson is megmutatkozott. A választásokat megnyerő Fidesz mögött a Tisza Párt lett a legerősebb formáció.
Az év további része főként gazdasági küzdelmekkel telt. A kormány az infláció letörését célozta, és a családok életét könnyítő intézkedéseket hirdetett meg.
Egy év van hátra a következő választásig. Ez az időszak a legkevésbé sem ígérkezik eseménytelennek.
Szájer József, a Fidesz volt európai parlamenti képviselője
A 2011-es alaptörvény a nemzeti alapok és Magyarország világhoz való viszonya újragondolásának dokumentuma: folytatjuk-e azt a politikát, amely megengedi, hogy külső erők rángassanak minket, vagy megállunk a saját lábunkon? Ha el vagy adósodva, kiszolgáltatott vagy, ha a gazdaság több lábon áll, egyensúlyban van, a magad ura leszel.
Az alaptörvény a fundamentális kérdésekre adott stratégiai válaszkísérlet volt, amely megerősítette a magyar önerőt. Rögzíteni kellett, hogy Magyarország, a magyar nemzet erős, cselekvőképes államot igényel, hogy a radikálisan megváltozott világban sikerrel vegye fel a harcot a centrifugális, egységét és megmaradását fenyegető külső és belső erőkkel. Mivel húsz év tapasztalatával erőt éreztünk magunkban e kérdések megválaszolására, bátran bele mertünk fogni az alkotmányozásba. Az alaptörvényünk abban is különbözik a rendszerváltozás során a térségünkben született más alkotmányoktól, hogy nem lemásolta a divatos külső mintákat, hanem a magyar társadalom sajátos alapkérdéseire adott válaszokat.
Kísérletet tettünk a 20. század diktatúrái miatt megszakadt, több mint ezeréves magyar közjogi folytonosság visszaállítására is. Mindez a 2010-es elsöprő választási győzelem és a Fidesz addigra megérett nemzeti és alkotmányos eszmevilágából következett. Rosszul éreztük volna magunkat, ha mi is elszalasztjuk a hosszú idő után megnyíló páratlan történelmi lehetőséget. Tizenöt év után elmondhatjuk, helyes volt, hogy új utakon indultunk el, mert az alaptörvény ma már mintát, szellemi kapaszkodót ad azoknak, akik a ki-utat keresik a világ történelmi méretű átalakulása közepette.
Budai Gyula országgyűlési képviselő
2010-ben államcsődközeli helyzetben és üres kasszával vette át a kormányzást a Fidesz–KDNP, hiszen a Gyurcsány-kabinetet váltó Bajnai-kormány megszorításokat vezetett be, és a Nemzetközi Valutaalap is a nyakunkon volt. Számos esetet még a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége igazgatójaként kezdtem felgöngyölíteni, ilyen például az uniós források felhasználása vagy a földmutyik ügye. Többek között ezek kapcsán volt elszámoltatás a kormányváltást követően. Emlékezetes, rengeteg olyan földbérlet volt, amelyben a Gyurcsány- és a Bajnai-kormány földet játszott át az agrárbáróknak. Sokan emlékezhetnek még a híres sukorói földcserére, amely Gyurcsány Ferencék Waterlooja volt, hiszen még magát az egykori kormányfőt is gyanúsítottként hallgatták meg benne, s érintett volt Bajnai Gordon és Veres János korábbi pénzügyminiszter is. Annak ellenére, hogy a balliberális sajtó arról cikkezett, mennyire sikertelen vagyok a posztomon, nem kevés ügyre derült fény 2010 és 2012 között. Ebben az időszakban hullottak ki a csontvázak a Hagyó-ügy és az M3-as metró kapcsán is. A fenti esetek részletei napvilágra kerültek, bebizonyosodott, hogy 2002 és 2010 között, Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon miniszterelnöksége alatt rendszerszintű korrupció folyt, amikor uniós forrásokkal és állami pénzekkel igyekeztek kitömni a klientúrájukat.
Bár manapság egyesek óbaloldalként emlegetik a Tisza Párt színre lépése előtti pártokat, én folytonosságot látok az ellenzéknél. Sorra tűnnek fel egykori SZDSZ-es káderek Magyar Péter környezetében, és emelik őt pajzsra. Egy baloldal van, és bár akadnak közöttük nézeteltérések, amikor megérzik a hatalom ízét, összefognak majd, és közösen próbálják leváltani a kormányt.
Lánczi András filozófus
Az állam új alapja: ha felelősen teszel önmagadért, az állam is megteszi azt, amit méltányosan megtehet érted. Hogy kinek mennyi a nyugdíja, az jórészt személyes döntések eredménye, de minden nyugdíjas élhet a rezsicsökkentéssel, ingyen veheti igénybe a közösségi közlekedést. Merjünk azok lenni, akik szeretnénk lenni! Nem az a haladás, hogy magyar helyett angol szavakat használó emberré akarunk válni. Tegyük azt, amit az eszünk és a hitünk együtt diktál: képesek vagyunk érzelmileg is elfogadott racionális döntéseket hozni. A tapasztalat megelőz minden okoskodást, amikor dönteni kell. Ezért kell a kerítés. Az elvek megelőzik az értékeket. Az elvek száma véges és szilárd, az értékeké végtelen és gyakran ideologikus. A közjó megelőzi a magánjót, de nem zárja ki. A világ rendje ez: férfi és nő szerelme a legnagyobb jó; család, gyerek, iskola – az emberi élet szentháromsága; a tudás, az igazság, a józan ész és a bölcsesség szeretete; barátság, hit, racionalitás; jószomszédi viszony; önuralom és mértékletesség; tisztelet, amely azon alapul, hogy nem mindenki egyenlő; a teljesítmény elismerése és példaként állítása; a bűn megbüntetése; tisztesség az, amikor engedelmeskedünk a törvénynek; hűség: aki áruló, az áruló; az élet értelme önmagunkhoz való őszinteségben tárulkozik fel, ehhez nem kell politika; a magyar nyelv természetes adottság, nem érték; vidék és város nem ellensége egymásnak; a szépség a múlt és a jelen frigye a jövőért. A közösségért élő vezetők az egyik legnagyobb adomány, amit egy nemzet kaphat. Nélkülük nincs hiteles politika. A külvilág adottság, a belső karakter tudatos erőfeszítés, amellyel alkalmazkodni tudunk a külvilághoz, biztosítani tudjuk a túlélésünket.
Nagy Anna volt kormányszóvivő
Talán nem is volt a rendszerváltozás óta annyira aktív időszak egy kormányzás elindításakor, mint 2010-ben. Szinte minden megújult: új alkotmány született, új törvénykönyveket alkottak, új közigazgatási rendszer állt fel. Új lett a családi adórendszer, és az adócsökkentés is elindult. Rengeteg minden történt rövid idő alatt egy olyan helyzetben, amikor rendkívül magas államadósságot és munkanélküliséget örököltünk.
Sok dolognak a hátterét is meg kellett adni, elég csak az új közigazgatási rendszerre gondolni: „le kellett fordítani”, hogy egy-egy intézkedés mit fog jelenteni a hétköznapokban, hiszen olyan ügyekről volt szó, amelyek alapjaiban befolyásolták az emberek életét. Összességében tehát a 2010-ben kezdődő időszak izgalmas és színes volt.
Azonban akadt jó néhány kríziskommunikációs elem is. Egyből jött egy hatalmas árvíz, amely az egész országot megmozgatta, sokan segítő kezet nyújtottak, és ugyanilyen nehéz volt a vörösiszap-katasztrófa kezelése is. Mindez alig pár hónap alatt történt, ez pedig sokrétűvé tette a kommunikációt.
Bár a kormányinfó mint műfaj csak évekkel később jelent meg, a 2010-es évek elején hetente tartottunk kormányszóvivői tájékoztatókat, ahol ugyan adva voltak az aktuális témák, az újságírók mindenfélében kérdezhettek.
A közbeszéd állapota kapcsán úgy látom, hogy az utóbbi másfél évben egyre nő a feszültség. Idegenek esnek egymásnak, s az emberek olyan gyűlölettel és dühvel élik a mindennapjaikat, hogy szomorú látni. Amikor kormányszóvivő voltam, ez a durva stílus még nyomokban sem volt jelen.
Nyitókép: MTI/Beliczay László